ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΕΤ Ο ΒΑΒΡΙΝΚΑ

Η μεγάλη μέρα έφτασε. Ακόμα ένα σπουδαίο Γκραν Σλαμ ολοκληρώνεται με το US Οpen να ρίχνει την αυλαία του με τον μεγάλο τελικό του Τζόκοβιτς με τον Βαβρίνκα. Το Νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης έχει ξεκάθαρα τον πρώτο λόγο για τη νίκη έχοντας πετύχει κάτι απίστευτο για να φτάσει ως εδώ. Από τους πέντε τελευταίους αγώνες τους στο τουρνουά οι τρεις αντίπαλοί του αποσύρθηκα. Αναφέρομαι στους Βέσελι, Γιούζνι και Τσονγκά.

Στον ημιτελικό κέρδισε τον Μονφίλς με 3-1, σε ένα εξαντλητικό ματς, που πραγματικά του βγήκε το λάδι και μάλιστα πήρε ιατρικό τάιμ άουτ λόγω κάποιων μικρών ενοχλήσεων στον ώμο. Πάντως, προσωπικά νομίζω πως περισσότερο το πήρε για να ξεκουραστεί όσο μπορούσε. Σε 26 αγώνες κόντρα στον Βαβρίνκα έχει πετύχει 22 νίκες.

Σήμερα λογικά θα τις κάνει 23, αλλά αυτό δεν θα συμβεί καθόλου εύκολα. Ο Βαβρίνκα έρχεται από δύο σπουδαίες νίκες ξεκινώντας από θέση αουτσάιντερ κόντρα στον Ντελ Πότρο και τον Νισικόρι με 3-1. Στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια του κόντρα στον Τζόκοβιτς έχει μία νίκη, ενώ στις δύο από τις τρεις ήττες κατάφερε να πάρει σετ. Το ίδο ελπίζω να συμβεί και σήμερα ποντάροντας στο 1.55 του over 3,5 στα σετ.

ΤΖΟΚΟΒΙΤΣ – ΒΑΒΡΙΝΚΑ   Over 3,5 σετ (1.55)