Ισοφαρίζουν Γαλατά και Μπάρτσα

Καλημέρα φίλοι μου. Σπουδαίες μάχες περιέχει το σημερινό μπασκετικό πρόγραμμα όσον αφορά τα πλέι οφ των μεγάλων πρωταθλημάτων. Μεγάλο ντέρμπι στην Τουρκία ανάμεσα στη Γαλατά και την Εφές. Μπορεί η Εφές να είναι το φαβορί της σειράς, αλλά δυσκολεύτηκε αρκετά στο πρώτο ματς για να γράψει το 1-0. Το ματς ήταν ντέρμπι για 37 λεπτά, με τη διαφορά να μην ξεπερνάει τους 5 πόντους. Τελικά η Εφές είχε πιο καθαρό μυαλό στο τέλος, κέρδισε και κάποιες ελεύθερες βολές φτάνοντας στο νικηφόρο 95-85. Η Γαλατά δεν πρόκειται να αφήσει τη σειρά στην τύχη της. Διαθέτει έμπειρο ρόστερ, ισχυρή έδρα (10-5 στην κανονική περίοδο) και θέλει να βάλει τέλος στην κακή πρόσφατη παράδοση που τη θέλει να μετράει πέντε διαδοχικές ήττες κόντρα στους φιλοξενούμενους. Με μπροστάρηδες τους Μίτσοφ, Γκιουλέρ, Μακ Κόλουμ, Σκιλμπ και Τάιους μπορούν να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα ισοφαρίζοντας τη σειρά.

Δεύτερο ματς στην προημιτελική φάση της ACB στην Ισπανία ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και τη Βαλένθια. Η φετινή πορεία των Μπλαουγκράνα έχει περάσει από πολλά κύματα. Ουσιαστικά ο μόνος τρόπος για να σώσουν μια πολύ κακή σεζόν είναι να κατακτήσουν τον τίτλο. Τραγική εμφάνιση στον πρώτο αγώνα με τη Βαλένθια και βαριά ήττα με 83-61. Μόνο ο Κόπονεν με τον Ράις διασώθηκαν. Υπάρχει, πάντως, η ποιότητα στους γηπεδούχους για να αντιδράσουν και να φέρουν τη σειρά στα ίσια. Ο Περπέρογλου, ο Ρένφροε, ο Ολεσον, ο Κλαβέρ, ο Βεζένκοφ και φυσικά ο Τόμιτς είναι παίκτες που μπορούν να γυρίσουν τούμπα την κατάσταση και να αποδείξουν πως η χρονιά δεν έχει τελειώσει ακόμα. Βέβαια, θα πρέπει να κρατήσουν σε χαμηλά επίπεδα τον εξαιρετικό Ντούμπλιεβιτς και τους φορμαρισμένους Ντιότ, Μαρτίνεζ και Σίκμα. Θα πάω στον άσο με περισσότερους από 3,5 πόντους.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ – ΕΦΕΣ    Νίκη Γαλατά (2.00)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΒΑΛΕΝΘΙΑ (3,5)          1 (1.80)