Ισοφαρίζει ο Κολοσσός

Τα πλέι οφ της Basket League συνεχίζονται με αμείωτους ρυθμούς και ήδη ο ΠΑΟΚ έχει πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά. Στο άλλο ζευγάρι ο Κολοσσός υποδέχεται το Ρέθυμνο και βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο. Ηττήθηκε στο Ρέθυμνο με 84-71, αλλά η τελική διαφορά αποτελεί μαγική εικόνα. Σε όλο το ματς βρισκόταν μπροστά στο σκορ, με τη διαφορά μάλιστα να κινείται σε διψήφια επίπεδα. Τελικά το μπρέικ δεν ήρθε ποτέ. Το εις βάρος τους 39-24 στο δεύτερο ημίχρονο έστειλε το ματς στην παράταση και έχει η ψυχολογία γύρισε τούμπα και έφερε το 1-0 για τους Κρητικούς. Όλα τα λεφτά οι Φίτζπατρικ και Γιαννόπουλος από την πλευρά του Ρεθύμνου με 20 πόντους έκαστος, αλλά πλέον στη Ρόδο το αφεντικό είναι άλλο. Σε ένα κατάμεστο γήπεδο ο Κολοσσός αναμένεται να δώσει την απάντησή του και να φέρει τη σειρά στο 1-1. Στην κανονική περίοδο είχε εντός έδρας 9 νίκες σε 13 αγώνες και διαθέτει περισσότερες λύσεις στη ρακέτα από τους φιλοξενούμενους. Εξάλλου στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι μάζεψε 10 ριμπάουντ περισσότερα. Στο σκοράρισμα οι Ρέντικ, Βασιλόπουλος, Ρέλεφορντ, Χολ και Σαλούστρος βγάζουν τα κάστανα στη φωτιά και μπορούν να οδηγήσουν την ομάδα τους σήμερα στην επιτυχία. Στο σπίτι τους οι γηπεδούχοι παίζουν καταπληκτική άμυνα έχοντας την τρίτη καλύτερη του πρωταθλήματος επιτρέποντας μόλις 69,8 πόντους κατά μέσο όρο. Ο πρώτος λόγος ανήκει στον άσο με περισσότερους από 5 πόντους στο 1.90.