Η Μπάρτσα των… χιλίων προβλημάτων

Πέφτει η αυλαία της δεύτερης αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα σήμερα με τέσσερις πολύ ενδιαφέροντες αγώνες. Θα κρατήσω γερά δύο επιλογές. Αρχικά το over 150,5 στο Γαλατάσαραϊ – Ερυθρός Αστέρας. Οσο δεν βρίσκει ρυθμό στην άμυνα η γηπεδούχος θα έχει πρόβλημα. Ηδη φέτος έχει δώσει τρία παιχνίδια τα οποία κινήθηκαν πάνω από 152 πόντους, ενώ και η παράδοση κόντρα στους Σέρβους δείχνει ξεκάθαρα over με τέσσερα over 158,5 στα έξι ματς που έχουν δώσει. Ο Αστέρας δεν θα έχει κόσμο στις εξέδρες μετά από απαγόρευση λόγω του θανάτου οπαδού του στο αντίστοιχο ματς της Τουρκίας πριν από δύο χρόνια. Μπορεί να μην έχει τους καλούς περσινούς Αμερικανούς, αλλά διαθέτει ενθουσιασμό, ταλέντο και καλούς σουτέρ που μπορούν να ανεβάσουν τον πήχη από πλευράς παραγωγικότητας.

Στο σπουδαίο ματς της Μπαρτσελόνα με την Ούλκερ η ειδησιογραφία δείχνει τον δρόμο. Η Μπάρτσα μπήκε με το δεξί κόντρα στην Ούνικς με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά στην ACB υπέστη βαριά ήττα από την Μπιλμπάο με 92-79. Ουσιαστικά πληρώνει τα σοβαρά αγωνιστικά της προβλήματα. Στα πιτς βρίσκονται από το ξεκίνημα οι Κόπονεν και Λαουάλ. Ο Ρίμπας θέλει να σφίξει τα δόντια, αλλά ο Μπαρτζώκας θα αποφασίσει τελευταία στιγμή τη συμμετοχή του γιατί δεν είναι ακόμα έτοιμος. Μεγάλο πλήγμα και ο πρόσφατος τραυματισμός του Ναβάρο που αποχώρησε τραυματίας από το τελευταίο ματς. Ουσιαστικά δένουν τα χέρια του Ελληνα τεχνικού και η Ούλκερ σαφέστατα διαθέτει περισσότερες λύσεις και μια χρυσή ευκαιρία να ντουμπλάρει τις νίκες της. Ακόμα, πάντως, κι αν ηττηθούν οι φιλοξενούμενοι θα το κάνουν στο όριο σε ένα ματς λεπτομερειών.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ – ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ         Over 150,5 (1.85)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΟΥΛΚΕΡ (3,5)                2 (1.80)