Ανοίγει το σκορ το Ρέθυμνο

Καλημέρα φίλοι μου. Σήμερα λέω να την γυρίσω τη δουλειά και να μην κινηθώ σε επίπεδα Ευρωλίγκας παρότι θεωρώ πως ο Παναθηναϊκός θα απαντήσει και θα κάνει το 1-1 κόντρα στη Φενέρ. Από το υπόλοιπο πρόγραμμα θα κρατήσω τη νίκη του Ρεθύμνου στα πλέι οφ Ελλάδος κόντρα στον Κολοσσό σε ένα κλασικό παιχνίδι έδρας. Οι Κρητικοί έκλεισαν με εξαιρετικό τρόπο την κανονική περίοδο μετρώντας 5 νίκες σε 7 αγώνες. Στο σπίτι τους έχουν φέτος 9 νίκες σε 13 ματς με πρώτα βιολιά τους Αρνολντ, Τάλτον, Σάφτεναρ και Γιαννόπουλο. O Κολοσσός από την άλλη ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο με το ίδιο ρεκόρ με τους γηπεδούχους στο 13-13, αλλά υστερούσε στην ισοβαθμία, αφού κέρδισε εκτός με 83-77, αλλά ηττήθηκε εντός με 74-66. Το τάιμινγκ δεν είναι με το μέρος τους, αφού στην τελευταία τετράδα αγώνων του κέρδισε μόνο τα Τρίκαλα με 73-53. Αν δεν τραβήξει εκτελεστικά ένας εκ των Σαλούστρου ή Ρέντικ θα έχει πρόβλημα στο Ρέθυμνο και δύσκολα θα την βγάλει καθαρή. Αποδεκτή η νίκη των γηπεδούχων στο 1.60.

Στη δεύτερη επιλογή μου θα πάω σε μία αναμέτρηση από τη Λιθουανία και συγκεκριμένα στον άσο της Πιένο κόντρα στη Νεπτούνας λόγω τάιμινγκ. Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην έβδομη θέση με 15 νίκες σε 33 αγώνες και θα βρεθεί σίγουρα στα πλέι οφ. Ποντάρει στη δύναμη της έδρας της, όπου μετράει 9 νίκες σε 16 ματς. Ερχεται με φόρα από τις νίκες κόντρα σε Βιτάουτας και Γιουβέντους όπου σκόραρε 92 και 97 πόντους αντίστοιχα. Η Νεπτούνας από την άλλη βρίσκεται στην τέταρτη θέση, αλλά δεν έχει καμία ελπίδα να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Εκτός έδρας έχει ρεκόρ 8-9, ενώ συνολικά κάνει αρκετά νεκρά διαστήματα στο επιθετικό κομμάτι και δεν είναι τυχαίο ότι διαθέτει τη χειρότερη επίθεση από την πρώτη επτάδα της βαθμολογίας. Ηδη φέτος έχει παίξει μία φορά στην έδρα της Πιένο και ηττήθηκε με 70-67. Θεωρώ πως το 2.65 της απλής νίκης των γηπεδούχων αποτελεί πρόκληση, ενώ για τους πιο επιφυλακτικούς υπάρχει ο άσος στο χάντικαπ των 4,5 πόντων που προσφέρεται στο 1.85.

ΡΕΘΥΜΝΟ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ               Απλή νίκη Ρεθύμνου (1.60)