Σε καλό δρόμο η Εθνική

Καλησπέρα! Απόψε η εθνική μας δίνει το δεύτερό της παιχνίδι για το Nations League. Αυτή την φορά ταξίδεψε στην Βουδαπέστη, πετυχαίνοντας την Ουγγαρία σε όχι καλή αγωνιστική κατάσταση. Οι Ούγγροι ηττήθηκαν εκτός έδρας στην Φινλανδία με 1-0. Τυχεροί σε πολλές περιπτώσεις, καθώς το σκορ μπορούσε να είναι μεγαλύτερο. Συμπλήρωσαν πέντε παιχνίδια δίχως νίκη. Εντός, μετρούν τρεις ήττες (Καζακστάν, Σκωτία και Αυστραλία). Οφείλουν να βελτιώσουν την αμυντική τους λειτουργία και να είναι περισσότερο παραγωγικοί. Η αναμέτρηση γίνεται κεκλεισμένων των θυρών, λόγω των επεισοδίων που είχαν λάβει χώρα το 2015 (με αντίπαλο την Ρουμανία). Όσον αφορά την εθνική μας, ξεκίνησε νικηφόρα την διοργάνωση. Χωρίς να εντυπωσιάσει, επικράτησε 1-0 της Εσθονίας, χάρη σε τέρμα του Κώστα Φορτούνη στο πρώτο τέταρτο του αγώνα. Φάνηκε η ανωτερότητά της, απέναντι στον πιο υποδεέστερο αντίπαλο του ομίλου. Και σήμερα πάντως είναι σε θέση να πάρει αποτέλεσμα. Στην “κρύα” έδρα της Βουδαπέστης, εκεί όπου παραδοσιακά δυσκολευόμαστε πάντως. Τα παιχνίδια των δύο ομάδων έχουν έντονο παρελθόν. Για να είμαι ειλικρινής οι επιλογές μου είναι τέσσερις….Κρατάμε το (Χ) του ημιχρόνου, περιμένοντας “σφιχτό” ματς. Στην συνέχεια τα 2/3 γκολ, καθώς η ισοπαλία και με γκολ έχει πιθανότητες. Τελευταία, μας πηγαίνουν τα σκορ. Οβερ 9 κόρνερ, διότι αμφότερες σε όλα τους τα παιχνίδια έχουν συγκεκριμένο…ταβάνι. Επιπλέον βοηθάει ο τρόπος παιχνιδιού τους. Τέλος, η ισοπαλία στο 2,75 (διαβασμένο το σετ)….