Ευκαιρία για Αθλέτικ Μπιλμπάο

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Παρασκευή σήμερα και θα έλεγα να είμαστε ιδιαίτερα προσεχτικοί και επιφυλακτικοί στις επιλογές μας. Για μία ακόμη φορά το πρόγραμμα δεν είναι ευνοϊκό. Γενικότερα πλέον οι Παρασκευές μας “ζορίζουν” αρκετά! Στην Α’ κατηγορία της Ισπανίας, η Αθλέτικ Μπιλπάο εύκολα ή δύσκολα μπορεί να ξεπεράσει το εμπόδιο της Σοσιεδάδ. Πρόκειται για τοπικό ντέρμπι της χώρας των Βάσκων. Από την αρχή της βδομάδας ποντάρονταν ο άσος. Κύριος άξονας είναι οι εννέα σημαντικές απουσίες που έχουν οι φιλοξενούμενοι. Στην αποστολή ο Γκαριτάνο θα έχει συνολικά 16 ποδοσφαιριστές (μαζί με τους τερματοφύλακες). Πρώτη φορά αντιμετωπίζει την ομάδα που αγωνιζόταν σε μικρή ηλικία. Ίσως να μην άξιζαν την ήττα από την Βαλένθια (εντός). Πάντως μία νίκη στο ενεργητικό τους στα έξι τελευταία (Ουέσκα 0-1). Η Μπιλμπάο απέσπασε ισοπαλία στο “Κάμπ Νου”. Ο Μέσι μπήκε σαν αλλαγή στο 2ο ημίχρονο και εκεί απειλήθηκε αισθητά η άμυνα. Μετά τα δύο δοκάρια, ήρθε ι ισοφάριση έξι λεπτά πριν το φινάλε. Το μομέντουμ “γέρνει” προς τα ..αριστερά. Ευκαιρία να χαρεί ο κόσμος, έπειτα από πέντε σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα στα μεταξύ τους. Ο Άσος στο 2,15!

Στην Β Γαλλίας, η Χάβρη διαθέτει ποιοτικότερο σύνολο από τη νεοφώτιστη Μπεζιέ. Αυτή την στιγμή ο άσος προσφέρεται στο 1,55! Παρακάτω χάνει την αξία του. Η Μπεζιέ αναμένεται να βγάλει κούρασε από τα συνεχή παιχνίδια. Θυμίζω έπαιξε εξ αναβολής με την Λάνς μεσοβδόμαδα. Όταν η Χάβρη βρίσκει ρυθμό στο γήπεδό της, γίνεται το φαβορί. Πολύ καλή αμυντική λειτουργία, πετυχαίνει γκολ, άσχετα αν τα αποτελέσματά της είναι..οριακά.