Επιστρέφει η Ίπσουιτς

Καλημέρα! Η 14η αγωνιστική στην Λιγκ 1 της Αγγλίας ολοκληρώνεται απόψε, με τρεις αναμετρήσεις. Στο Πόρτμαν Ρόουντ, η Ίπσουιτς καλείται να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα. Καλό μάθημα αποδείχθηκε η δίκαιη ήττα στην έδρα της Άκρινγκτον (2-0). Δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς πολλές ευκαιρίες, αν και οι γηπεδούχοι έπαιζαν με παίχτη λιγότερο για 25 λεπτά περίπου. Η ομάδα κάνει πρωταθληματισμό. Θέλει να επιστρέψει γρήγορα στην Τσάμπιονσιπ. Σταθερά στην κορυφή της βαθμολογίας. Πάντως πλησιάζουν Γουίκομ και Πιτέρμπορο. Σε φόρμα βρίσκεται η Ρόδεραμ το τελευταίο διάστημα. Έχει σημειώσει τρεις νίκες στους πέντε πιο πρόσφατους αγώνες της. Όμως μιλάμε για μία από τις αλλοπρόσαλλες ομάδες της κατηγορίας. Είδικα εκτός έδρας δεν μπορείς να την εμπιστευτείς. Ο ΆΣΣΟΣ προσφέρεται κοντά στις 2,00 μονάδες, επομένως αξίζει ένα ποντάρισμα…

Στην Τσάμπιονσιπ, πιθανή η ισοπαλία της Χάντερσφιλντ, κόντρα στην Μίντλεσμπρο (Χ). Αμφότερες βρίσκονται χαμηλά στην βαθμολογία. Κοινός στόχος, η απομάκρυνση όσο το δυνατόν γρηγορότερα από τις τελευταίες θέσεις. Δεν έχουν πολλές διαφορές αγωνιστικά και μη. Ο άσσος μπορεί να υποχωρεί από χθες, ωστόσο το παιχνίδι θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Επίσης βοηθάει η παράδοση…

Τέλος στο Τσάμπιονς Λιγκ, η Τσέλσι αξίζει σε τιμές αουτσάιντερ. Οκ ο Άγιαξ σκόραρε έξι φορές τις δύο προηγούμενες φορές (στον θεσμό). Παίζει στο γήπεδό του και έχει άλλον..αέρα. Όμως οι Λονδρέζοι εκτός έδρας, μεταμορφώνονται προς το καλύτερο. Ο Hudson Odoi αποτελεί τον κινητήριο μοχλό για το σύνολο του Φράνκ Λάμπαρντ. Κάνει γκολ, δημιουργεί φάσεις με ευκολία (ανά αγώνα). Αποτελεί τον νεότερο ποδοσφαιριστή (παραπάνω χαρακτηριστικά) μαζί με Λουκάκου τα τελευταία χρόνια στην Πρέμιερ Λιγκ…. (Χ2 , 1,60)