ΩΡΑ ΤΙΤΛΟΥ!

Αγαπητοί φίλες και φίλοι γεια σας. Απόψε διεξάγεται ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι στο οποίο, όποιος από τους δύο χάσει, λογικά παραιτείται και από την κατάκτηση του φετινού τίτλου! Καταλαβαίνετε όλοι πως μιλάω για το Ολυμπιακός – ΑΕΚ. Ειδικά αν ηττηθεί η ΑΕΚ, τότε θα είναι πολύ δύσκολο για εκείνη, να προλάβει να καλύψει το χαμένο έδαφος ως το φινάλε. Ας μην ξεχνάμε ότι θα απομένουν μόνο 10 αγωνιστικές και ότι ειδικά στο ελληνικό ποδόσφαιρο οι εκπλήξεις σπανίζουν όταν το πρωτάθλημα μπαίνει στην τελική του ευθεία… Πριν από λίγες μέρες οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν και στο κύπελλο και μετά από ένα… άνοστο ματς, αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0. Τώρα όμως οι παίκτες θα βγάλουν σαφώς μεγαλύτερο πάθος διότι από αυτό το ματς ίσως κριθεί ο τίτλος.

Το προβάδισμα το έχουν οι ερυθρόλευκοι γιατί θα έχουν και ως 12ο παίκτη τους οπαδούς τους. Η ΑΕΚ βέβαια, είναι εξαιρετική στα αμυντικά της καθήκοντα και δεν πρόκειται να πέσει αμαχητί. Λογικά το πρώτο ημίχρονο δεν θα έχει πολλές φάσεις και είναι πολύ πιθανό να λήξει χωρίς σκορ. Από το 60ο λεπτό και μετά όμως, είναι βέβαιο ότι ο Ολυμπιακός θα πιέσει και μάλιστα πολύ. Οι ερυθρόλευκοι δεν θα αρκεστούν αυτή τη φορά στην ισοπαλία και μάλλον αργά ή γρήγορα θα σκοράρουν. Με… λιγότερα λόγια, ένα πλέον πιθανό σενάριο περιλαμβάνει μέσα, το Χ ημίχρονο, άσσο τελικό.

Ο ΠΑΟΚ που έχει 11 σερί νίκες όπου και αν αγωνίστηκε, μπορεί να δυσκολευτεί λίγο, αλλά στο τέλος θα κερδίσει και τα Γιάννενα. Διπλό και no goal για ακόμα μεγαλύτερη απόδοση. Ο ΠΑΟΚ έχει να φάει γκολ πάνω από 600 λεπτά!

Το ίδιο (διπλό και no goal) βλέπω να έρχεται και στο Λαμία – Ατρόμητος. Η Λαμία είναι σε μέτρια κατάσταση και ο Ατρόμητος είναι εξαιρετικός φέτος. Μία ήττα έχει μόνο μακριά από το Περιστέρι και αυτή στη Τούμπα. Οι γηπεδούχοι έχουν μεγάλο πρόβλημα στην επίθεση και οι φιλοξενούμενοι δεν δέχονται εύκολα γκολ από τις μικρότερες ομάδες.

Ο Λεβαδειακός τέλος, δε νομίζω ότι αξίζει και πρέπει να παιχτεί σε αυτές τις τόσο χαμηλές αποδόσεις. Η Κέρκυρα θα παλέψει σκληρά φέτος για την παραμονή και οι παίκτες της γνωρίζουν πολύ καλά ότι για να τα καταφέρουν θα πρέπει να παίρνουν βαθμούς σε τέτοια παιχνίδια. Έχουν και νέο προπονητή τον πολύπειρο Ματζουράκη, οπότε γίνονται ακόμα πιο επικίνδυνοι. Εξάλλου, εδώ που τα λέμε, ο ένας βαθμός δεν θα ήταν κακός για καμία από τις δύο ομάδες. Και στον πρώτο γύρο ισοπαλία έφεραν άλλωστε…