ΣΚΑΝΔΙΝΑΒΙΚΗ… ΒΡΑΔΙΑ!

Καλημέρα. Ακόμα είναι νωρίς για να αρχίσουμε να ασχολούμαστε με τα σκανδιναβικά πρωταθλήματα, αλλά σήμερα θα αναγκαστούμε λόγω έλλειψης αναμετρήσεων…

Στη Νορβηγία η Βίκινγκ που κερδίζει σχεδόν κάθε χρόνο τη Στάμπαεκ, πιθανότατα να πράξει το ίδιο και φέτος, ειδικά από τη στιγμή που η αντίπαλός της διατηρεί τις χειρότερες εκτός έδρας επιδόσεις με τρεις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια και συντελεστή 0-7.

Η νταμπλούχος Ρόζενμποργκ (φωτό) ξεκίνησε κάκιστα τη σεζόν, αλλά εσχάτως άρχισε να στρώνει. Βρίσκεται ήδη 13 πόντους πίσω από την κορυφή και τα περιθώρια έχουν εκλείψει. Πιστεύω λοιπόν ότι εύκολα ή δύσκολα θα επικρατήσει της μέτριας Χάουγκεσουντ. (Η υψηλότερη απόδοση που εντόπισα, είναι το 1.91 του [eafl id=”9026″ name=”Stoiximan” text=”STOIXIMAN.GR”])

Σε πολύ καλή κατάσταση βρίσκεται η Οντ η οποία εντός έδρας έχει τέσσερα στα τέσσερα! Υποδέχεται την Ρανχάιμ που την προηγούμενη αγωνιστική έφαγε πέντε γκολ μέσα στην έδρα της από τη Βαλερέγκα.

Η ουραγός Τρόμσο δεν λέει να… συνέλθει και μέσα στο γήπεδό της συμπλήρωσε τρεις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια. Υποδέχεται την ισχυρή Μπόντο Γκλιμτ που τα τελευταία δύο χρόνια πέρασε νικηφόρα από εκεί. (2.15 το διπλό στο ανανεωμένο [eafl id=”18306″ name=”Opap” text=”Pamestoixima.gr”])

Στη Β Νορβηγίας ο εύλογος άσσος της πρωτοπόρου Άαλεσουντ, θα συνδυαστεί με το over μιας και η Τρομσντάλεν διαθέτει μακράν τη χειρότερη άμυνα στην κατηγορία, αφού μέσο όρο δέχεται πάνω από τρία γκολ ανά αναμέτρηση!

Σε πολύ καλή κατάσταση βρίσκεται η Σάντεφιορντ η οποία ακολουθεί την Άαλεσουντ στη βαθμολογία. Υποδέχεται τη ντεφορμέ Σκέιντ που έχει τη χειρότερη εκτός έδρας άμυνα.

Σε ανοδική πορεία βρίσκεται και η Σταρτ που διαθέτει ένα από τα καλύτερα υλικά στο πρωτάθλημα. Παίζει με τη Γιέρβ η οποία έχει πετύχει μόλις ένα γκολ μακριά από το γήπεδό της.

Στο Νεστ Σότρα – Σόγκνταλ επιλέγω τα περισσότερα γκολ του δευτέρου ημιχρόνου διότι έτσι… προστάζει η στατιστική. Η Σόγκνταλ βλέπετε, τις τελευταίες πέντε αγωνιστικές πέτυχε 10 γκολ και όλα σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο! Η δε Νεστ Σότρα τις τελευταίες έξι αγωνιστικές πέτυχε μόνο ένα γκολ κατά τη διάρκεια πρώτου ημιχρόνου…

Το ίδιο στοίχημα (περισσότερα γκολ στο 2ο  ημίχρονο) επιλέγω και για τον αγώνα της Νόρκεπινγκ στη Σουηδία. Η Έρεμπρο παραμένει η μοναδική ομάδα στο πρωτάθλημα που δεν έχει σκοράρει ακόμα σε πρώτο ημίχρονο από την αρχή της σεζόν. Συνολικά έχει βάλει 10 γκολ και όλα ήταν από την ανάπαυλα και μετά!

Στο Γκέτεμποργκ – Μάλμε θα προτιμήσω το over διότι οι δύο αυτές ομάδες που έχουν πετύχει από 16 γκολ, διατηρούν τις παραγωγικότερες επιθέσεις στην κατηγορία.

Αφού τελειώσαμε με τους… Σκανδιναβούς, να προσθέσουμε δύο ακόμα σημεία από το υπόλοιπο πρόγραμμα.

Στο Βέλγιο η Κλαμπ Μπριζ επικράτησε με ανατροπή της πρωτοπόρου Γκενκ και έτσι ανέκτησε τις ελπίδες της για κατάκτηση του τίτλου. Θα συνεχίσει να ελπίζει όμως, μόνο αν περάσει νικηφόρα απόψε από την έδρα της ντεφορμέ Σταντάρ Λιέγης που μετρά πέντε ήττες στα έξι τελευταία παιχνίδια της στα play off. (1.85 το διπλό στην [eafl id=”9029″ name=”InterWetten” text=”INTERWETTEN.GR”])

Στην Ισλανδία τέλος, η ΚΡ Ρέικιαβικ είναι ανώτερη της Γριντάβικ και έχει και την παράδοση με το μέρος της, καθώς ανεξαρτήτως έδρας έχει υποστεί μόνο μία ήττα στις 18 τελευταίες αναμετρήσεις τους.