ΔΕΝ… ΣΚΟΡΑΡΟΥΝ!

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Η 10η αγωνιστική ολοκληρώνεται με τον αγώνα της Ριζούπολης ανάμεσα στον Απόλλωνα και τον Άρη. Η αθηναϊκή ομάδα εμφανώς βελτιωμένη μετά από την αλλαγή προπονητή, θα επιδιώξει να κάνει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι η υπόθεση σωτηρία φαντάζει εξαιρετικά δύσκολη για τον φετινό Απόλλωνα. Ο Άρης που ξεκίνησε εντυπωσιακά με τρεις σερί νίκες στο πρωτάθλημα, στην πορεία έπεσε απότομα και τώρα πια έρχεται από πέντε ήττες σε έξι παιχνίδια. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης όμως μπορεί να χρησιμοποιήσει ως γνήσιο άλλοθι το πολύ δύσκολο πρόγραμμα που είχε αυτό το διάστημα. Σίγουρα έχει δείξει θετικότερα στοιχεία από τον Απόλλωνα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι διατεθειμένος να ποντάρω και στο διπλό. Προσωπικά προτιμώ το Χ και πιο συγκεκριμένα το 0-0 του ημιχρόνου διότι έχουμε να κάνουμε με δύο ομάδες που δεν σημειώνουν εύκολα γκολ. Ο Απόλλωνας έχει πετύχει μόνο ένα τέρμα σε 9 παιχνίδια και ο Άρης μόλις ένα στα τέσσερα πιο πρόσφατα.

Με κύπελλα είπαμε να μην ασχοληθούμε, αλλά επειδή σήμερα διεξάγονται λιγότερα ματς λόγω των επικείμενων αγώνων των εθνικών ομάδων, τελικά θα «αγοράσω» το διπλό της Όλνταμ απέναντι στην άγνωστη Χάμπτον που παίζει στη Νάσιοναλ Λιγκ του Νότου. Θυμίζω ότι η Όλνταμ στη Λιγκ 2 έχει υποστεί μόνο δύο ήττες σε εννέα παιχνίδια μακριά από την έδρα της, διατηρώντας την καλύτερη εκτός έδρας άμυνα. Η δε Χάμπτον βρίσκεται χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα της Νάσιοναλ Λιγκ στον Νότο.

Στη Γ Γερμανίας η Βέχεν σκορπά τον… τρόμο στο διάβα της το τελευταίο διάστημα. Ρωτήστε την Φορτούνα και την Καρλσρούη που δέχθηκαν από επτά και πέντε γκολ αντίστοιχα μέσα στην έδρα τους τις τελευταίες αγωνιστικές! Εννοείται ότι έχει την παραγωγικότερη επίθεση στο πρωτάθλημα και σήμερα υποδέχεται τη συγκριτικά αδύναμη Ιένα που διαθέτει μια από τις χειρότερες άμυνες. Θεωρώ λοιπόν ότι η πιο εύλογη επιλογή είναι ο συνδυασμός του άσσου με το over.

Μπρεστ δεν παίζω στο 1.50 διότι αφενός είναι ντεφορμέ και αφετέρου η ουραγός Νανσί αναμένεται να παρουσιαστεί βελτιωμένη από εδώ και στο εξής μετά από την έλευση του Αλέν Περίν (δείτε αλλαγές προπονητών).  Ούτως ή άλλως το υλικό της δεν είναι τόσο καλό για να βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στη Βραζιλία τέλος, λογικά η Σάντος θα επικρατήσει της προτελευταίας Σαπεκοένσε που δεν έχει ακόμα εκτός έδρας νίκη στο ενεργητικό της. Το πράττει άλλωστε κάθε σεζόν από το 2014 που η Σαπεκοένσε ανέβηκε κατηγορία (4 στα 4 με συντελεστή 10-1).

Το… πρόβλημα όμως έγκειται στην απόδοση που δεν παίζεται σε αυτές τις τιμές. Σκέφτομαι λοιπόν να ρισκάρω στα περισσότερα γκολ του δευτέρου ημιχρόνου. Η Σάντος τις τρεις τελευταίες αγωνιστικές πέτυχε επτά γκολ και όλα σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Η δε Σαπεκοένσε δεν σκοράρει σε πρώτο 45λεπτο για πέντε σερί παιχνίδια.

Καλή τύχη θα δοθεί στο live μέσα από το [eafl id=”12392″ name=”bookenemylive.com” text=”bookenemylive.com”].