ΑΠΟΔΕΚΑΤΙΣΜΕΝΗ Η ΤΣΣΚΑ…

Καλημέρα. Από τα μέσα του καλοκαιριού είχαμε να δούμε μία τόσο «άδεια» από παιχνίδια Τετάρτη… Τα ματς που διεξάγονται σήμερα είναι ελάχιστα και περιορισμένου ενδιαφέροντος. Τι να παίξεις λοιπόν και πού να ποντάρεις;

Αν έχουμε… φιλόδοξες διεκδικήσεις, τότε θα μπορούσαμε να εξετάσουμε τις πιθανές εκπλήξεις σε δύο παιχνίδια. Στο Νίκομπινγκ – Βέιλε για το κύπελλο Δανίας και το Τιούμεν – ΤΣΣΚΑ Μόσχας για το ρώσικο κύπελλο.

Εξηγώ: Οι δύο δανέζες, μπορεί να έχουν μία κατηγορία διαφορά, αλλά η Βέιλε δεν έχει σημειώσει ακόμα ούτε μία εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα. Διατηρεί μάλιστα και τη χειρότερη επίθεση. Η δε Νίκομπινγκ διαθέτει την καλύτερη εντός έδρας άμυνα με μόλις τρία γκολ παθητικό. Τα δύο τελευταία χρόνια αγωνίζονταν και οι δύο στη Β Δανίας και η Βέιλε δεν είχε πάρει διπλό εκεί μέσα…

Στη Ρωσία τώρα, η ΤΣΣΚΑ (φωτο) θα κατέβει με μισή ομάδα και… ούτε, επειδή απουσιάζουν πάρα πολλοί διεθνείς ποδοσφαιριστές. (Τσερνόβ, Τζαγκόεβ, Αχμέτοβ, Τσάλοβ, Φερνάντες, Μπιόλ κ.α) Αν προσθέσουμε και 2-3 που είναι τραυματίες, τότε μιλάμε για μία… άλλη ομάδα. Η Τιούμεν μπορεί να αγωνίζεται στη Β κατηγορία, αλλά μέσα στην έδρα της δεν χάνει εύκολα. Δεν θα στοιχημάτιζα λοιπόν στο διπλό μιας αποδεκατισμένης ομάδας…

Θα ολοκληρώσω με τα στατιστικά της Κότμπους και της Χάλεσερ που κοντράρονται σε αυτό το ντέρμπι της Ανατολικής Γερμανίας… Τις τελευταίες πέντε αγωνιστικές κατάφεραν να βάλουν μόνο από ένα γκολ η κάθε μία τους κατά τη διάρκεια των πρώτων ημιχρόνων. Η Κότμπους με τη Σβικάου και η Χάλεσερ με την Άαλεν. Από τη στιγμή που είναι και γειτονικό ντέρμπι μεταξύ δύο ισοδύναμων ομάδων, βρίσκω αρκετά πιθανό να λήξει το πρώτο 45λεπτο χωρίς νικητή.

Θα ρισκάρω λοιπόν στο Χ του ημιχρόνου, χωρίς να αποκλείω η ισοπαλία να αποτελέσει και το τελικό σημείο της αναμέτρησης.

Καλή τύχη και… ελπίζω να έχουμε την ευκαιρία να βρούμε και να εντοπίσουμε πολλά περισσότερα σημεία στο live μέσα από το [eafl id=”12392″ name=”bookenemylive.com” text=”bookenemylive.com”].